FANDOM


Często na wiki przewija się termin admin lub administrator - kim jednak naprawdę są osoby mianujące się tym tytułem? W dużym skrócie administrator to osoba posiadająca najwyższe uprawnienia na wiki - może wykonywać wszystkie dostępne operacje, niektóre niedostępne dla zwykłych użytkowników. Najprostszy sposób na kontakt z administratorem to napisanie do niego na jego stronie dyskusji.

ObowiązkiEdytuj

Czym zajmują się administratorzy?Edytuj

Admini mają do dyspozycji kilka specjalnych możliwości:

 • Zabezpieczanie stron (przed edycją lub przeniesieniem);
 • usuwanie stron i obrazów;
 • przeglądanie powodów usunięcia i cofanie zmian;
 • zawieszanie lub banowanie
  użytkowników;
 • wprowadzanie określonych zasad i założeń na wiki;
 • edycja zabezpieczonych stron.

Bycie administratorem to przywilej - nie prawo. Należy też pamiętać, że administratorzy nie muszą korzystać ze swoich uprawnień - robią to z dobroci serca :)

Czym nie zajmują się administratorzy?Edytuj

Administrator to nie wyrocznia. Każdy admin myli się od czasu do czasu i nie ma monopolu na wiedzę o memach i innych pojęciach. Pozycja administratora nie jest również żadnym argumentem w merytorycznej dyskusji. Na Komixxy Wiki wszyscy jesteśmy do pewnego stopnia równi i na takim założeniu powinny kształtować się stosunki między wszystkimi użytkownikami.

Jak zostać administratorem?Edytuj

Zdarza się, że użytkownicy zadają pytania w jaki sposób mogą zostać administratorami. Czasem niektórzy są proszeni o zajęcie takiego stanowiska. Trzeba pamiętać, że bycie adminem to spora dawka odpowiedzialności. Poniżej znajduje się kilka cech wymaganych od wszystkich kandydatów:

 • Umiejętność zachowania spokoju i obiektywizmu w każdej możliwej sytuacji;
 • umiejętność negocjowania, dyskutowania i godzenia się z własnymi porażkami w dyskusji;
 • zdolności językowe stojące na bardzo wysokim poziomie;
 • bardzo racjonalne rozumowanie;
 • duża aktywność na Komxxy Wikii;
 • dobra znajomość języka MediaWiki.

Jeżeli uważasz, że spełniasz je wszystkie (oraz, że potrzebny jest kolejny admin na Komixxy Wiki), powinieneś skontaktować się z którymś z biurokratów (bo tylko oni mogą nadawać użytkownikom tytuł i uprawnienia administratora).
Są to:

Rodzaje administratorówEdytuj

SySOPEdytuj

Jest to osoba zarządzająca całą infrastrukturą wiki i posiadająca wszystkie uprawnienia administratora i biurokraty . Zajmuje się sprzętem, oprogramowaniem, płatnościami, łączem, etc. Wszystkie najważniejsze decyzje o wiki spadają na barki tej osoby.

BiurokrataEdytuj

To osoba należąca do grupy "bureaucrat", posiadająca wszystkie uprawnienia administratora. Poza tym może tworzyć nowych administratorów, oznaczać boty i zmieniać przynależność do grup wszystkich użytkowników.
Na Komixxy Wiki biurokratami są:

AdministratorEdytuj

To najczęściej spotykany na wiki administrator, zajmuje się wszystkimi problemami na wiki, dokonuje specjalnych zmian w artykułach (blokowanie, usuwanie, przywracanie, etc.). Do takiej osoby możesz zwracać się z problemami. Zadaniem takiej osoby jest również wymuszanie przestrzegania zasad tutaj panujących.
Należą do nich:

Wszystkie elementy (5)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.